Diagnostyka komputerowa

Komputerowa diagnostyka samochodowa to nowoczesny, skuteczny sposób na szybkie zidentyfikowanie usterek, które utrudniają korzystanie z pojazdu. Z jej wykorzystaniem można zlokalizować problem bez konieczności demontażu określonych podzespołów. Znacząco przyspiesza to ewentualną naprawę auta. Diagnostyką komputerową w Warszawie zajmuje się m.in. DPF Technologies.

Tradycyjna diagnostyka samochodowa

Przez wiele lat diagnostyka samochodowa była niełatwym zadaniem. Wymagała wiedzy i doświadczenia znacznie większych niż umiejętności niezbędne do samej naprawy pojazdu. Jego wstępna ocena w serwisie wiązała się z koniecznością jazdy próbnej, nasłuchiwania towarzyszących temu odgłosów, obserwacji wyglądu spalin, itd. Diagnostyka silników i innych elementów pojazdu wiązała się też z wykonaniem wielu pomiarów, a często kończyła się demontażem podzespołów pojazdu. Zwykle odbywało się to z niekorzyścią dla układu napędowego, bo powtórnego montażu elementów samochodu w warsztacie nie można było dokonać z taką precyzją, na jaką pozwalała przemysłowa linia montażowa producenta.

Diagnostyka komputerowa samochodu

Diagnostyka komputerowa samochodu to szybszy i znacznie bardziej precyzyjny sposób rozpoznawania przyczyn jego niesprawności. Dzięki stosowanym obecnie elektronicznym czujnikom i układom sterującym pracą pojazdu możliwa jest rejestracja parametrów eksploatacyjnych w pamięci pokładowego komputera. Pozwala to na prześledzenie historii pojawiających się – nawet chwilowo – błędów. Znacząco upraszcza to i skraca proces naprawy. Można bowiem jednoznacznie stwierdzić, jakie elementy należy wymienić, bez długotrwałej obserwacji samochodu i demontażu jego podzespołów.

Początkowo różni producenci stosowali odmienne metody kodowania i odczytu takich danych. Aby uzyskać dostęp do pokładowego komputera, potrzebne były dedykowane do określonej marki pojazdu urządzenia testujące. W latach dziewięćdziesiątych wprowadzono spójny standard gniazd połączeniowych i kodów błędów. W drugiej wersji (OBD2) objął on pojazdy wyprodukowane zarówno w USA czy Europie, jak i na Dalekim Wschodzie. Dzięki temu każdy odpowiednio wyposażony serwis (nie tylko autoryzowany warsztat producenta) może zdiagnozować pojazd niezależnie od jego marki i modelu.

Diagnostyka silników pojazdów

Współcześnie do najczęściej wykonywanych w serwisach samochodowych procedur należy diagnostyka silników. Wynika to z faktu, że ich pracą, zapłonem mieszanki czy wtryskiem, sterują bardzo skomplikowane układy. Dobierają one parametry na podstawie wskazań wielu czujników –prędkości obrotowej, temperatury, ciśnienia, sond lambda, które kontrolują procesy spalania paliwa i oczyszczania spalin w katalizatorze i filtrach cząstek stałych.

Źródło problemów z pojazdem może jednak leżeć poza zespołem napędowym. Niejednokrotnie są to błędy dotyczące elektryki, układów przeciwpoślizgowych, kontroli trakcji albo sterowania automatyczną skrzynią biegów. W większości przypadków przyczynę niesprawności pojazdu można ustalić z pomocą komputerowej diagnostyki samochodowej.

Naprawa komputera samochodowego

Stosowanie zaawansowanej technologii w nowoczesnych pojazdach ma także pewne wady. Zdarza się bowiem, że tracą sprawność właśnie na skutek błędów w elektronicznym układzie sterującym. W takich przypadkach niezbędna bywa naprawa komputera samochodowego. Zadanie to wykracza daleko poza mechanikę pojazdową – jest związane z rozpoznaniem uszkodzeń i wymianą skomplikowanych urządzeń elektronicznych. Potrzebne jest do tego odpowiednie zaplecze, a przede wszystkim doświadczeni specjaliści. Co więcej, naprawa komputera samochodowego wymaga zwykle dostępu do oryginalnego oprogramowania danego samochodu.

Auto diagnostyka na własną rękę

Dzięki powstaniu standardu OBD2 na rynku pojawiło się wiele prostych urządzeń, które można kupić za relatywnie niewielką kwotę, podłączyć do gniazda w pojeździe by – korzystając z oprogramowania w tablecie czy smartfonie – spróbować samodzielnie wykryć przyczynę problemów. Jednak do pełnej autodiagnostyki (a w szczególności diagnostyki silników) niezbędna jest profesjonalna aparatura i wiedza doświadczonych specjalistów, którzy umieją zinterpretować kody błędów i połączyć je z problemami opisanymi przez klienta. Jest to szczególnie ważne w przypadkach, gdy doszło do poważnej awarii pojazdu albo dokonuje się naprawy powypadkowej. Wówczas samo odczytanie kodów błędów jest niewystarczające. Trzeba także ustalić, w jakiej sekwencji się pojawiły i co może być pierwotną przyczyną problemu.

Diagnostyka samochodowa w Warszawie

Diagnostyka samochodowa to domena specjalistycznych warsztatów. DPF Technologies oferuje dobrze wyposażony serwis o pełnym zakresie usług w Warszawie w centrum Mokotowa. Wysokiej klasy fachowcy zapewniają tu profesjonalną obsługę przez siedem dni w tygodniu. W oparciu o zaawansowaną komputerową diagnostykę auta wykonujemy wszystkie niezbędne naprawy.

Specjalizujemy się w regeneracji filtrów DPF, co często okazuje się niezbędne w pojazdach eksploatowanych w trudnych warunkach. W przypadku zdiagnozowania w aucie tego typu problemu, możemy z łatwością obsłużyć także klientów spoza Warszawy. Wystarczy przesłać do nas zdemontowany filtr, który po regeneracji odsyłamy bez dodatkowych opłat.

Skontaktuj się z nami

Znajdź nas na mapie