Czyszczenie katalizatorów

Katalizatory pełnią niezwykle istotną rolę w samochodach. Znajdujące się w układzie wydechowym odpowiadają za oczyszczanie spalin z toksycznych związków, ale ich prawidłowe działanie wpływa również na wydajność silnika, ponieważ decydują o spalaniu benzyny. Dlatego tak istotną są częścią, zarówno dla auta, jak i środowiska.

Katalizatory w teorii powinny funkcjonować przez lata. W praktyce wygląda to tak, że eksploatacja auta różnie wpływa na działanie tego elementu. Zazwyczaj redukcja spalin nie jest już na najwyższym poziomie. Zdarzają się także mechaniczne usterki katalizatora związane z różnymi sytuacjami na drodze podczas jazdy.

Czasem konieczna jest regeneracja katalizatora

Układ zapłonu lub paliwowy czasem działają nieprawidłowo, przez co katalizator ulega nadmiernej eksploatacji. To może prowadzić do zużycia tego elementu. Kanały wewnątrz katalizatora mogą być zapychane i spaliny z trudem wydostają się na zewnątrz. Z tego powodu może na przykład wzrastać zużycie paliwa, a spadać moc silnika. Inna sprawa, że w miastach, takich jak Warszawa, ale także mniejszych, gdzie ruch często odbywa się na krótkich trasach, katalizator nie zdąży odpowiednio się rozgrzać, by wykonywać swe zadania, a silnik już zostaje unieruchomiony. W takich wypadkach spada efektywność tego elementu. Jakie są objawy problemów z katalizatorem? To wspomniane już słabsze osiągi silnika, wyższe niż normalnie zużycie paliwa, dźwięki dochodzące z okolic układu wydechowego, a czasem również świecąca kontrolka. Jeżeli zauważycie te objawy podczas jazdy, warto nas odwiedzić, by sprawdzić, co dzieje się z autem. Dzięki temu uniknie się niebezpiecznych komplikacji. Wizja wymiany całego katalizatora może przerażać, ale spokojnie. Najpierw sprawdzimy, czy to poważna awaria, a potem zdecydujemy lub doradzimy, co dalej. Być może wcale nie trzeba będzie sięgać głęboko do kieszeni. Bywa tak, że w podobnych sytuacjach konieczne jest tylko czyszczenie katalizatorów. To usługa, którą wykonujemy w naszym serwisie i zachęcamy do skorzystania z wiedzy naszych pracowników. Dzięki temu procesowi zanieczyszczony katalizator, który utracił swoje możliwości redukcji toksyn, odzyskuje prawidłowe działanie i na nowo prawidłowo spełnia swe funkcje. Regeneracja katalizatorów pomaga też przywrócić osiągi silnika, mocno ograniczone w sytuacji, gdy ta część samochodu jest zaniedbana, uszkodzona lub zapchana.

Na czym polega czyszczenie katalizatorów?

Zdajemy sobie sprawę, że kupno nowego katalizatora może drogo kosztować. Dlatego polecamy profesjonalne czyszczenie katalizatora w naszym serwisie. Dzięki temu urządzenie odzyska sprawność, a klient zaoszczędzi gotówkę. Coraz popularniejszą metodą czyszczenia jest ta z użyciem wody. Dzięki specjalistycznej aparaturze katalizator odzyska swoje właściwości, a kierowca uniknie konieczności kupna nowego sprzętu.

Fachowcy w naszym serwisie przeprowadzą kompleksowo regenerację katalizatora. Oczywiście te część należy najpierw wymontować, a następnie sprawdzić jej stan. To analiza ewentualnych uszkodzeń i stopnia zapchania. Następnie wykonujemy czyszczenie katalizatora i sprawdzamy, czy stopień przepustowości się poprawił. Na koniec oczywiście instalujemy element z powrotem do auta.

Czyszczenie, czyli inaczej mówiąc regeneracja katalizatorów pozwala na dalsze funkcjonowanie tego kluczowego dla układu spalania elementu. Katalizator ponownie może z wysoką skutecznością przechwytywać toksyczne związki, a dzięki temu dba o środowisko. Zresztą, konieczność posiadania katalizatora regulują przepisy, więc nie można się po prostu pozbyć tej części. Choć wielu taka perspektywa na pewno kusi. Warto jednak pamiętać, że nawet policja może zmierzyć poziom spalin wydobywających się z auta, a brak katalizatora zauważą na stacji diagnostycznej podczas corocznego obowiązkowego przeglądu. Nie ma więc sensu ryzykować. Inna sprawa, że w nowszych modelach po usunięciu katalizatora pojazd może nie działać prawidłowo. Fachowa usługa regeneracji w naszym serwisie sprawi, że nie trzeba będzie się nawet nad tym zastanawiać, a poza tym pozwoli zaoszczędzić, ponieważ uniknie się konieczności wymiany elementu na nowy.

Regeneracja czasami lepsza niż zamiennik

Zdarzają się sytuacje, że klient woli kupić zamiennik katalizatora. To także tańsza opcja, niż konieczność zakupu oryginału. Bywa jednak tak, iż zamiennik nie zawsze będzie pasował do całego układu. To skomplikowana budowa, więc znalezienie zamiennika staje się niemożliwe. Co wtedy? Jedyną tańszą opcją pozostaje wówczas regeneracja katalizatorów. Oczywiście w wielu przypadkach odnowienie to nie tylko czyszczenie. Czasami w grę wchodzi również wymiana, na przykład rdzenia, ale i tak jest to dużo niższy koszt, niż kupno nowej części. Zachęcamy więc do zapoznania się z naszą ofertą. Na każde pytanie z chęcią odpowiemy, rozwiewając ewentualne wątpliwości.

Skontaktuj się z nami

Znajdź nas na mapie