Odgrzybianie klimatyzacji

Czyszczenie klimatyzacji w samochodzie to gwarancja zdrowia kierowcy i pasażerów. Niestety bywa tak, że na ten element wyposażenia auta często nie zwracamy zbyt dużej uwagi, a to poważny błąd. Wszystko dlatego, że w systemie wentylacji mogą pojawiać się niebezpieczne bakterie, szczególnie w warunkach wysokiej wilgotności. Dlatego odgrzybianie klimatyzacji to czynność, którą powinno się wykonywać choć raz na rok.

Wykonanie odgrzybiania klimatyzacji najlepiej wiosną

Wykonanie przeglądu klimatyzacji w aucie najlepiej jest zlecić wiosną. Nie tylko dlatego, że najczęściej będziemy jej używać w czasie ciepłych i gorących miesięcy, ale dlatego, że po chłodniejszym okresie w przewodach mogą się osadzać zanieczyszczenia i bakterie. Nasi specjaliści odgrzybianie klimatyzacji wykonują profesjonalnie i z dbałością o odpowiednie oczyszczenie systemu chłodzenia. Kompleksowo zajmujemy się przeglądem klimatyzacji samochodowej. Co więcej, staramy się wykonać usługę jak najszybciej, mimo że w takim miastach, jak Warszawa, w wielu serwisach trzeba poczekać w kolejce.

Kilka metod odgrzybiania

Warto wiedzieć, iż istnieje kilka sposobów, by z klimatyzacji pozbyć się grzyba i nieprzyjemnego zapachu, czyli wykonać dezynfekcję. Nowoczesną metodę stanowią ultradźwięki. Specjalne urządzenie emituje ultradźwięki, z których powstaje specjalny środek, oczyszczający kanały. Inny sposób to ozonowanie. Wewnątrz samochodu tworzy się ozon, który dostaje się do wentylacji, niszcząc wszelkie bakterie. To coraz bardziej popularna metoda, ponieważ jest neutralna i bezpieczna dla zdrowia kierowcy oraz pasażerów. Można także wprowadzić do kanałów środek chemiczny. W tym przypadku jednak konieczne będzie przewietrzenie pojazdu. Wybór metody często zależy od stopnia zanieczyszczenia układu, a także od modelu samochodu. Przy każdym przeglądzie klimatyzacji wymieniamy także filtr kabinowy. To konieczność, ponieważ ten element auta zawiera w sobie pyły, które dostają się z zewnątrz podczas jazdy. Nie ma znaczenia, czy miejscem, w którym podróżujemy, jest duże miasto, jak Warszawa, czy las, czy droga wśród pól. Podczas pracy nawiewu powietrze razem z zanieczyszczeniami trafia do kabiny. Zresztą filtr po prostu należy wymieniać przynajmniej raz na rok, ponieważ ten element dość szybko się zużywa. Wykonując odgrzybianie klimatyzacji mamy więc idealną okazję, aby jednocześnie zamontować nowy filtr kabinowy. Przeprowadzenie kompleksowej dezynfekcji układu klimatyzacji nie zajmuje wiele czasu, tak więc na pewno nie wpływa na możliwość użytkowania auta, które trafia do nas w zasadzie tylko na kilkadziesiąt minut.

Dezynfekcja układu klimatyzacji kluczowa dla zdrowia

Wykonanie oczyszczania układów klimatyzacyjnych w aucie to nie zachcianka ani moda, tylko konieczność oraz komfort. Pamiętajmy, że grzyb, bakterie, drobnoustroje, które pojawiają się i namnażają w układzie chłodzącym, powodują nie tylko nieprzyjemny zapach, który czasem trudno wytrzymać. Z tego względu także warto się ich pozbyć z klimatyzacji. Dużo bardziej istotne przy odgrzybianiu klimatyzacji w aucie jest zapewnienie zdrowych warunków podróżowania dla wszystkich pasażerów. Zagrzybiony układ sprawia, że wraz z pracą nawiewu do kabiny dostają się bakterie, które wdycha kierowca oraz inne podróżujące osoby. Ich wpływ na zdrowie, a nawet życie może być bardzo duży. Alergie, problemy z drogami oddechowymi, zakażenia pleśnią, a nawet szalenie groźna legionelloza – lepiej ich unikać i regularnie czyścić klimatyzację.

Skontaktuj się z nami

Znajdź nas na mapie