Układy wydechowe

Układy wydechowe we współczesnych samochodach to niezwykle skomplikowane konstrukcje. Zapewniają nie tylko (jak w dawnych rozwiązaniach) redukcję hałasu, ale też oczyszczanie spalin do poziomów określonych normami związanymi z ochroną środowiska. W przypadku niesprawności tłumika, katalizatora lub filtra cząstek stałych (DPF), pojazd może nie przejść przeglądu technicznego.

Naprawa wydechu w DPF Technologies

Znajdująca się w sercu Mokotowa w Warszawie firma DPF Technologies oferuje profesjonalny serwis układów wydechowych. Świadczymy nie tylko usługi z podstawowego zakresu (takie jak np. naprawa tłumików), ale również regenerację filtrów cząstek stałych (DPF), ocenę i naprawę lub wymianę katalizatorów czy też układów kontroli czystości spalin z sondami lambda.

Niekiedy jedynym sposobem na zapewnienie zgodności parametrów auta z obowiązującymi przepisami bywa wymiana układu wydechowego. Dzięki odpowiedniemu zapleczu i fachowej kadrze jesteśmy przygotowani również na taką usługę.

Kiedy niezbędna jest wymiana układu wydechowego?

Serwis i wymiana elementów układu wydechowego jest częstą procedurą w przypadku samochodów o dużym przebiegu lub mających kilkanaście lat. Eksploatacja pojazdu w zmiennych warunkach panujących w naszej strefie klimatycznej nie sprzyja wydechom samochodowym. Wahania pogody w okresie jesienno-zimowym, temperatury otoczenia oscylujące w pobliżu punktu zamarzania wody oraz poruszanie się pojazdu po zasolonych nawierzchniach sprawia, że metalowe części układu wydechowego szybko się zużywają. Proces rdzewienia przyspieszany jest gwałtownymi zmianami temperatury tych elementów pojazdu. Po uruchomieniu silnika błyskawicznie nagrzewają się one od wartości temperatury panującej przy powierzchni gruntu do nawet kilkuset stopni. Powoduje to pracę metalowych części – ich rozszerzanie się i kurczenie – co osłabia strukturę materiału i przyspiesza jego starzenie.

W efekcie na powierzchni rury wydechowej, tłumików czy katalizatorów pojawiają się ogniska rdzy, a pracujące w ciężkich warunkach elementy elektryczne (sondy lambda) tracą swoje właściwe parametry. Ich styki ulegają oksydacji i nie przewodzą prawidłowo impulsów do komputera sterującego pracą silnika. Powoduje to dymienie, pogorszenie jakości spalin, spadek mocy motoru oraz wzrost zużycia paliwa. Uszkodzeniom układu wydechowego towarzyszy też często nadmierny hałas, który zmniejsza komfort jazdy i obciąża otoczenie uciążliwymi odgłosami. W takich warunkach wymiana układu wydechowego lub jego elementów może okazać się niezbędna.

Czemu służy naprawa tłumików?

Naprawa tłumików jest najtańszym sposobem przywrócenia prawidłowej pracy wydechom samochodowym. Jej wykonanie jest możliwe, gdy przyczyną wydmuchu spalin i nadmiernego hałasu jest niewielki otwór – powstały wskutek korozji lub uszkodzenia mechanicznego (np. po zahaczeniu o wystający z podłoża kamień). Usunięcie takiej usterki w naszym auto-serwisie w Warszawie polega na wspawaniu łaty, która zabezpiecza uszkodzone miejsce i przywraca tłumikowi szczelność.

W niektórych przypadkach okazuje się, że przyczyną niewydolności wydechu samochodowego nie jest uszkodzenie tłumika. Może stanowić ją na przykład zniszczona, wydmuchana ciśnieniem spalin uszczelka, która łączy poszczególne elementy układu wydechowego. Wówczas zwykle wystarczy ja wymienić na nową. Przyczyną hałasu mogą być też uszkodzone elementy zawieszenia wydechu samochodowego.

Naprawa tłumików może okazać się niemożliwa, jeśli korozja obejmuje większą powierzchnię tych elementów, uniemożliwiając wspawanie łaty w zdrowy metal. Problemem bywa też przerdzewienie wewnętrznych struktur tłumika – odpowiedzialnych za wyciszanie pracy silnika. W takich sytuacjach konieczna może być wymiana tego elementu układu wydechowego.

Serwis układów wydechowych

Serwis układów wydechowych to nie tylko przywracanie ich szczelności poprzez wymianę lub naprawę tłumików. Współczesne wydechy samochodowe obejmują również tłumiki płomieni, katalizatory, filtry cząstek stałych i sondy lambda. Te ostatnie kontrolują jakość spalin przed i za katalizatorem. Wyniki pomiarów przekazują do komputera sterującego pracą silnika. Usterka filtra DPF albo katalizatora powoduje pojawienie się komunikatu o uszkodzeniu silnika, a nawet jego przejście w awaryjny tryb pracy. Podobnie dzieje się, gdy dochodzi do uszkodzenia sondy lambda lub obwodu jej podgrzewania (który jest niezbędny, by sonda mogła prawidłowo pracować przed osiągnięciem przez silnik normalnej temperatury roboczej).

Demontaż niesprawnego układu wydechowego poprzedza się rozpoznaniem przyczyny pojawiania się komunikatów ostrzegawczych. Wymaga to diagnostyki komputerowej pojazdu i odczytania komunikatów błędów zarejestrowanych w pamięci samochodu. Test taki można wykonać w naszym serwisie w Warszawie. Na podstawie jego wyników lokalizujemy uszkodzony element, określamy sposób usunięcia uszkodzeń i zamawiamy potrzebne części zamienne. Znacząco przyspiesza to wykonanie naprawy wydechu i zwrot sprawnego auta klientowi.

Skontaktuj się z nami

Znajdź nas na mapie